Eğitimde, Sanatta, Sporda Başarının Adresi

Hastane Seçimi


NELERE DİKKAT ETMELİ ?

            Hangi hastanede doğum yapacağınıza önceden karar vermeniz en iyisidir. İhtimal dahilinde olan hastanelerin hepsine kendiniz gidip görün, koşullarını konuşun. Doktorunuz size bazı önerilerde bulunabilir ancak yinede karar vermenize yardımcı olacak bazı önemli noktaları size hatırlatmak isterim.

   Öncelikle tıbbi donanım yeterli mi?

Normal doğum öngörülürken sezaryen ihtimali gündeme gelebilir, bu ihtiyaca karşılık verebiliyor mu? Doğumdan sonra olası bir rahatsızlıkta anne ve bebek için yoğun bakım üniteleri var mı? Olası bir tahlil için labaratuvarı var mı? Eğer yoksa çevrede bulunan en yakın labaratuvarın yerini önceden öğrenin.

  Verilen hizmetleri mutlaka öğrenin.

Doğumdan sonra bebek annenin yanında mı kalıyor? Bebekler için ayrı bir bebek bakım odası var mı? Bebek bakım odasını -temizlik , yataklar, bebek küveti, mama hazırlanma bölümünü- bizzat görün.

Hastanede kaldığınız süre içinde bebek giysilerini, bezlerini, emziğini, battaniyesini v.s. karşılıyor mu?

Emzirme  saatlerinde bebek annesinin yanına getiriliyor mu? Eğer ilk günlerde anne sütü gelmezse bebek maması, biberon ve biberon temizliği hastane tarafından sağlanıyor mu?

Kendi kalacağınız odayı da gidip görün, çarşaf, battaniye, yastık kılıfı götürmeniz gerekip gerekmediğini sorun.

Ve  bunların hepsinin doğum ücretine dahil olup olmadığını öğrenin.

 

Baba doğuma girebilir mi?( Şayet istiyorsanız)

Size refakat edecek kişi nerede yatacak, yiyeceğini hastane veriyor mu?

Eğer kontrollerinizi yapan doktordan başka bir doktor doğumunuzu gerçekleştirecekse, mutlaka yeni doktor ile doğumdan bir- iki ay önce tanışıp hamileliğinizle ilgili bilgi verin.Ziyaretlerin belirli zamanları var mı? Ziyarete çocuklar alınıyor mu?

Doğumdan sonra hastanede kaç gün kalınıyor?

Hastaneye giderken yanınızda neler götürmeniz gerektiğini mutlaka sorun.

Hastaneye ödenecek ücret ne kadardır? Bu ücrete  doktorun ücreti ve K.D.V. dahil midir?