Eğitimde, Sanatta, Sporda Başarının Adresi

Döküntülü Hastalıklar - SU ÇİÇEĞİ


Suçiçeği

Suçiçeği, virusların neden olduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Daha çok okul çağında görülmekle birlikte, her yaşta görülebilir. En iyi bilinen bulgusu, döküntüdür. Döküntü, başda ve sırtta başlar, 3-4 gün içinde hızla yayılarak tüm vücudu kaplayabilir. Döküntünün 3 evresi vardır:

·< span style='font:7.0pt "Times New Roman"'>     Önce küçük kırmızı, kaşıntılı kabarcıklar oluşur,

·< span style='font:7.0pt "Times New Roman"'>     Ardından her bir kabarcığın içi şeffaf bir sıvıyla dolar,

·< span style='font:7.0pt "Times New Roman"'>     Kabarcıklar büyür, kabuklanır ve dökülür.

Her bir kabarcığın kabuğu dökülene kadar çocuk bulaştırıcıdır, bu da, döküntünün başlangıcından itibaren yaklaşık 10 günlük bir süreye tekabül eder.Döküntünün, saçlı deride, ağız içinde ve genital organlarda da çıkması, çocuğu çok rahatsız edebilir.Döküntü dışındaki bulguları şöyle sıralayabiliriz: ateş, hafif başağrısı, iştahta azalma, halsizlik. Kimi çocuklarda suçiçeği çok hafif seyreder, ve hastalık süresince çocuk kendini çok iyi hisseder.

Suçiçeği olan çocuğa nasıl bir bakım gereklidir?

Kaşıntının önlenmesi: Kaşıntı, özellikle akşamları artar ve çocuğu en çok rahatsız eden bulgudur. Yaşına uygun bir anti-histaminikle belirgin rahatlama sağlanabilir. (benadryl, tavegyl, atarax, zyrtec gibi ilaçlardan doktorun seçeceği biri)

Losyon kullanımı: Kaşıntının önlenmesinde yarar sağlarlar.

Ateş kontrolü:İlk seçilecek ilaç, çocuğun kilosuna göre parasetamoldür (calpol, termalgine, tylol, tamol vb) Aspirin suçiçeğinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yeterli sıvı verilmesi: İştah azalmasına bağlı olarak su kaybı olabilir. Bunu önlemek için,çocuk olabildiğince sıvı ağırlıklı hafif gıdalarla beslenmelidir. Acılı, baharatlı yiyecekler ve karbonatlı içeceklerden kaçınılmalıdır. Çocuğu, ağrı kesici sonrasında ağrıları azaldıktan sonra beslemek daha kolaydır.

Döküntünün mikrop kapmasının önlenmesi: Öncelikle su dolu keseciklerin patlatılmasını önlemeye çalışmak gerekir. Küçük çocuklarda geceleri pamuklu eldiven giydirmek yararlı olabilir. Suçiçeği döküntüsü, ciltte 6-12 ayda kaybolan koyu renk bir iz bırakır. Yeterli özen gösterilmeyen ve mikrop alan kabarcıklar, kalıcı iz bırakabilir.

Kıyafet: Hafif giydirmek ve sık kıyafet değiştirmek, çocuğu rahatlatır.

Bulaşıcılık:suçiçeği, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük ve yakın temasla, hava yoluyla bulaşır. Hastalık bulaştıktan 10-21 gün sonra belirtiler ortaya çıkar. Döküntüden 1-2 gün önce de, bulaştırıcılık başlar. Sağlıklı çocuklar, genelde suçiçeğini hafif atlatırlar. Nadir de olsa, menenjite varan ciddi komplikasyonlar görülebilir. Suçiçeğinin aşısı vardır, ve 12. Ayda tek doz aşı koruyuculuk için yeterlidir. Daha önceden suçiçeği geçirmemiş ve suçiçeği ile temas etmiş hamileler, kalp, böbrek, şeker hastalığı olanlar ve bağışık sistem hastalığı olanlar, temas sonrası hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Ne zaman doktoru tekrar aramalı?

 • Döküntülerin etrafında kızarıklık, şişlik, hassasiyet, iltihaplanma olursa,
 • Dehidratasyon (su-kaybı) bulguları görülürse,
 • Dalgınlık, uykuya eğilim, kolayca uyandırılamama, halüsinasyonlar görülürse,
 • Ciddi başağrısı, ense sertliği/ağrısı ve sırt ağrısı başlarsa,
 • Tekrarlayan kusmalar olursa,
 • Çocuğa yeterli sıvı verilemezse,
 • Nefes alma güçlüğü, sık nefes alıp verme, göğüs ağrısı, hırıltılı nefes alma, şiddetli öksürük varlığında,
 • Dengesiz yürüyüş ve güçsüzlük/halsizlik gelişirse,
 • Ateş 4. gün hala düşmemişse,
 • Gözlerde kızarıklık, ağrı, görme bozukluğu olursa,
 • Çocuk hastalık başlangıcına göre daha "hasta" görünüyorsa.